Wifi Kaç Metreye Kadar Çeker ?

Wifi kaç metreye kadar çeker  ?

Wifi kaç metreye kadar çeker , telefonda wifi nasıl daha iyi çeker gibi sorularınızın yanıtını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kablosuz haberleşme teknolojileri gelişimi artan tüketim ihtiyaçları sebebiyle hayatımızın değişilmez parçaları haline gelmiştir. Günlük yaşantımızın her anında wifi, bluetooth, nfc gibi kablosuz haberleşme sistemlerinden faydalanırız. Ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak kullanılan kablosuz haberleşme sistemi ise wifi teknolojisidir.

Wifi teknolojisini doğru kullandığımız zaman yüksek performans elde edebiliriz. Peki wifi kaç metreye kadar çeker ? Bu sorunun cevabını makalemizde sizinle paylaşacağız.


Wifi kaç metreye kadar çeker sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü wifi kaç metreye kadar çeker diye sormadan önce uygun ortam koşullarının olduğu bir ortamın olup olmadığını düşünmemiz gerekir. Wifi yönlendiricisi ile alıcı arasında hattın kesilmesine veya yolunun uzamasına neden olmayacak fiziksel nesnelerin olmadığı bir ortamı uygun koşul olarak tanımlayabiliriz. Artık uygun koşullar sağlandığına göre wifi kaç metreye kadar çeker sorusunun cevabına gelebiliriz.

Bazı kurumsal sitelerde wifi mesafe hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu wifi mesafe hesaplama araçlarını kullanarak wifi mesafenizi hesaplayabilirsiniz.

Uygun ortamda ortalama bir wifi yönlendiricisine 100 ile 300 metreye kadar olan uzaklıklardan bağlanabilirsiniz. Tabii ki wifi kaç metreye kadar çeker sorusunun tek cevabı olarak tkabul edemeyiz. Wifi çekimini etkileyen bir diğer faktör de wifiye bağlanırken kullandığınız mobil cihazınız, tabletiniz yada bilgisayarınızdır. Cihazınızda bulunan wifi modülünün çekim kuvvetine bağlı olarak wifi çekim gücünüzün kalitesi artar yada azalır.

Peki telefonda wifi nasıl daha iyi çeker ?

Yeni nesil akıllı telefonlarda 2.4 Ghz ve 5 Ghz bağlantı desteği bulunmaktadır.  Fakat 5 Ghz henüz yaygın olarak kullanılmadığı için spektrumda daha fazla boş yer bulunmaktadır. 5 Ghz’de 2.4 Ghz’ye oranla daha fazla sayıda 20 Mhz aralıklarla kanal vardır.  Modeminiz 5 Ghz bandını desteklediği sürece bu bandı tercih edebilirsiniz. Bunun için bir çok akıllı telefonda Ayarlar > WİFİ > Gelişmiş Ayarlar > Wifi Frekans Bandı yolunu takip ederek buradan 5 GHZ yada otomatik seçimi seçmelisiniz. Bunun için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.Bu yazımızda “wifi uzaktan çekmiyor ne yapabilirim” , “wifi kaç metreden çeker”, “telefonda wifi nasıl daha iyi çeker” gibi soruları yanıtladık.

Bu konular hakkında soru ve çözümlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. İnternet hızı testi, kota sorgulama, altyapı sorgulama gibi işlemlere sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir