Neden telefonda wifi yavaş ? Programsız Çözümler

Neden telefonda wifi yavaş ?

Telefonda wifi yavaş gibi sorunlar gelişen teknolojiyle birlikte internet teknolojilerinde de çoğunlukla azalmış durumdadır. Kota sınırı sorunları dışında bir çok bölgede giderilen altyapı sorunları sayesinde yüksek hızlı internete çoğumuz erişebiliyoruz. Fakat wifi bağlantılarında önemsemeden yaptığımız basit hatalar bilgisayarda, telefonda wifi yavaş sorunlarına neden olmaktadır. Telefonda wifi yavaş  ve wifi bağlanıyor ama internete girmiyor aşağıdaki adımlara göz atmalısınız.


Telefonda wifi yavaşlamasının çözümü için öncelikle olayların en başına gitmemiz gerekir. Akıllı telefonumuzu satın alırken nelere dikkat ettiğimiz aslında hızlı internet bağlantısı için çok önemlidir.

  • Telefonunuzu satın alırken wifi çekim gücünü mutlaka öğrenin. Yüksek wifi çekim gücü telefonda wifi yavaşlamasının önüne geçecektir.
  • Telefonu çoktan satın aldım, hala telefonda wifi yavaş diyorsanız wifi çekim gücünüzü arttırmak için mobil uygulamalara göz atabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki uygulamalar göz atabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.leo.wifi

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wifimanager.wifianalyzer.wifibooster.speedtest

  • Telefon çekim gücünüz yüksekse yapmanız gereken modeminizin ayarlarını kontrol etmektir. Bazı modem ayarlarında farklı bağlantı kanallarını kullanabileceğiniz ayarlar bulunur. 2.4GHZ veya 5GHZ gibi farklı kanal seçenekleri bulunur. Size uygun olan kanalın seçimini modeminizin arayüzünden yapabilirsiniz.
  • Telefonunuza takmış olduğunuz telefon kılıfı , kabı gibi nesnelerde wifi çekim gücünüzü etkileyebilmektedir. Size önerimiz telefon kılıfsız ve telefon kılıfınız takılı olarak internet hızınızı test ediniz. Duruma göre kılıfınızı kullanınız. İnternet hızınızı buradan test edebilirsiniz.
  • Modeminiz ile aranızda bulunan nesnelerde çekim gücünüzü bir hayli fazla etkilemektedir. Duvar, kapı, dolap gibi nesneler ne kadar çoksa telefonda wifi yavaş sorununuz o kadar artacaktır. Mümkün olduğunca modeminizi açık alanda bulundurunuz.
  • Wifi internet kullanılamıyor hatası alıyorsanız bağlanmak istediğiniz wifi ağını unut seçeneğine tıklayın ve wifi ağınızı sıfırlayın. Ardından bağlanmak istediğiniz wifi ağına yeniden giriş yapın.

 

Wifi çok yavaş sorununuza yönelik önerilerimiz dışında diğer internet bağlantısı çözümlerimize önceki yazılarımızdan okuyup uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir