İnternet Yavaşladı mı? Hızlandırmak için Tavsiyeler

İnternet Yavaşladı mı? Hızlandırmak için Tavsiyeler

internethizim.com ile hız testi yapmak için resme tıkla.
internethizim.com ile hız testi yapmak için resme tıkla.

Google amcamıza en çok danıştığımız konulardan birisi de internet hızı yavaşlığıdır. Google’da aylık ortalama 30 bin kez “İnternet Yavaşladı” diye arama yapılmaktadır.Günümüzde artık her şeyi internete danışır olduğumuzdan doğal olarak insanlar da İnternet Yavaşladı ne yapmam lazım gibi sorularını internette aratarak çözüm bulmaya çalışmaktadır. Aslında durum o kadar spesifiktir ki internet hızı ile ilgili sorunlarımızı bile internete danışarak çözmeye çalışıyoruz. Peki “İnternet Yavaşladı” sorusunun cevabını ne kadar giderebiliyoruz. Bu yazımızda internet hızını arttırmak için neler yapılmalı bunlardan bahsedeceğiz.

İnternette dolaşırken bir çok kişi sayfaların geç yüklenmesini, videoların donmasını gibi şikayetlerde bulunmaktadır. Öncelikle internet sayfalarının geç yüklenmesinin sebepleri olarak yan sekmede açık olan diğer sitelerin olması ya da arkaplanda yapılan indirmeler sayılabilir. Fakat en önemli etken kullandığınız internet ağının megabit hızının kaç olduğu ve bu ağa kaç kişinin bağlandığıdır. Eğer siz bu internetteyken aynı ağa bağlı olduğunuz kişilerde internette geziniyorsa, indirme yapıyorsa , internet tabanlı veri alışverişi yapan oyunlar oynuyorlarsa yada video, dizi, film gibi internet kotasını dolduran izlemeler yapıyorlarsa internete bağlanmada sorun yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda en iyi çözüm kullanan kişilerin ağı azami limitte kullanmalarını sağlamak ya da modemi resetlemektir. Ama dikkatli olun diğer kullanıcıları bu hareket ile kızdırabilirsiniz.

İnternet yavaşladı peki çözümü nedir?
İnternet yavaşladı peki çözümü nedir?

İnternet Yavaşladı mı?

Sorunun diğer bir çözümü de ip sıranızı değiştirmektir. Modeme bağlanan her kullanıcı ip lerine göre sıraya bağlantıda sıraya girer. Eğer sizin ip niz bağlantı sırasında ilk sırada değil ise manuel ip girerek modeme bağlantı sırasında bilgisayarınızı ilk sırada gösterebilir ve böylelikle yavaş internet sorununu çözebilirsiniz.

modem bağlantısı
modem bağlantısı

Gelelim en etkili çözümlerden bir diğerine. Modeme kablosuz ağ üzerinden bağlanmak yerine Ethernet kablosu ile bağlanmaktır. Bu yöntem bilgisayarınız ile modeminiz arasındaki veri akışını hızlandıracaktır. Çözümlerimizden sonra internet ping testi ile anasayfamızdan internet hızınızı ölçerek internet hızınızın kaç megabit olduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir