İNTERNET HIZIM NEDEN YAVAŞ SORUSUNUN 5 MADDE DE CEVABI

İnternet hızınız; kullanmış olduğunuz internet servis sağlayıcısının alyapısına, kullandığınız modeme, bağlanmak istediğiniz sitenin durumuna, adil kullanım kotanıza ve bir çok çevresel faktöre göre değişiklik gösterir.Bu yazımızda sizlere “İnternet hızım neden yavaş ?” sorusunun cevaplarını anlatacağız.

 

Son yapılan analizlere göre internet hızı analiz şirketi Akamai Technologies , Türkiye’nin internet hızının Dünya ortalamasından 0,6 mbps daha fazla olarak 7,6 mbps seviyesinde olduğunu açıkladı. Dünya genelinde ise en yüksek internet hızına sahip ülkenin 26,1 mbps ile Güney Kore’nin olduğu açıklandı.

Peki Dünya’da ve ülkemizde durum bu iken evimizdeki internet neden yavaş ? Evimizde, işyerimizde veya cep telefonumuzda internetin yavaş olmasının ana sebepleri neler ? Sizlere 5 maddede “internet hızım neden yavaş ?” sorusunun cevaplarını anlatacağım.


 

  • 1 – BİLGİSAYARINIZIN VEYA CEP TELEFONUNUZUN MODEME OLAN UZAKLIĞI

Evet yanlış duymadınız. Siz internete bilgisayarınız veya cep telefonunuz ile bağlanırken modem ile kullandığınız cihaz arasında 802.11 veya bilinen adıyla Wifi sinyalleri haberleşir. Bu haberleşmeler radyo frekanslarında gerçekleşir.Karşılıklı haberleşen bu sinyaller arasında mesafe ne kadar artarsa ve araya ne kadar fiziksel engel girerse bağlantı kalitesi de buna oranla farklılık gösterecektir. İnternet hızım neden yavaş diyenlerdenseniz modeminizi fazla uzağa kurmamanızı ve mümkün olduğunca modemin önünün açık bırakmanızı, arayadaki engelleri azaltmanızı tavsiye ederim.

  • 2 – ADİL KULLANIM KOTASININ DOLMASI

İnternet hızınızın yavaş  olmasının bir diğer nedeni de adil kullanım kotası. Bildiğiniz üzere  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, adil kullanım kotası(AKK)’nın gece 02.00 ile sabah 08.00 arasında kalktığını ve 31 Aralık 2018’de ise adil kullanım kotasını tamamen kaldıracağını duyurmuştu. Adil kullanım kotasını aştığınız zaman internet hızınız, internet sağlayıcınız tarafından otomatik olarak düşürülür ve bir sonraki fatura kesim tarihine kadar düşük hızda internet kullanmak zorunda kalırsınız. İnternet hızım neden yavaş diye sorular sormamak için interneti adil kullanım kotasının olmadığı saatlerde kullanmaya özen gösterin ve büyük boyutlu indirme yaparken bu zaman dilimlerinde indirmelerinizi gerçekleştirin.

  • 3 – AĞ ÜZERİNDEKİ TRAFİK YOĞUNLUĞU

bölgelere göre internet trafiği yoğunluğu

 

Yukarıda bahsettiğimiz üzere internete aslında radyo dalgaları üzerinden bağlanıyoruz. Kullandığımız bu radyo dalgalarının bir limiti bulunmaktadır. Oturduğunuz binada,semtte kablosuz ağ kullanılması çok büyük önem arz etmektedir.Kablosuz ağın yoğun olarak kullanıldığı bir çevrede yaşıyorsanız internet bağlantınızdan tam olarak faydalanamıyorsunuzdur.

 

 

  • 4 – ARKAPLANDA ÇALIŞAN İNTERNET BAZLI PROGRAMLAR

Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda internetin yavaş olmasının en büyük sebebi de arkaplanda çalışan uygulamalar/programlardır. Örneğin utorrent,netflix,steam gibi bilgisayarınızdaki dosyaları internet üzerinden başka insanlar ile paylaşan programlar kullanıyorsanız internet hızınızda düşüklük yaşanabilir.Olabildiğince bu programları kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatın.

yavaş internet çözümü

  • 5 – İNTERNET HIZIM NEDEN YAVAŞ SORUSUNUN SON CEVABI İSE : CASUS YAZILIMLAR

İnternet hızım neden yavaş sorusunun diğer cevabı ise bilgisayarınıza mail,harici disk veya girdiğiniz herhangi bir siteden giren tehlikeli spam,trojen türü virüs çeşitlerinin siz farkında olmadan arkaplanda veri hırsızlığı yapması ve bunun sonucunda internetinizin yavaşlaması. Bu tür bir tehlike ile karşılaşmamak için her zaman güvendiğiniz sitelere girin, güvenilir olmadığını düşündüğünüz maillerinizi açmayın ve antivirüs programı kullanın.

Evet arkadaşlar, internet hızım neden yavaş sorusunu 5 maddede açıkladık. İnternetinizi hızlandırmak için neler yapılabilir diğer yazılarımızdan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir