İnternet Hızı Nasıl Ölçülür ?

Bu yazımızda İnternet hızı öğrenme yollarından bahsedeceğiz. İnternet hızı nasıl ölçülür bilmiyor musunuz ? Sitelerde gezinirken internet sayfaları geç mi yükleniyor ? Yada internetten dizi izlerken veya youtube’tan video izlerken videolarınız donuyor mu ? Google’da arama yaparken arama sonuçları geç mi yükleniyor ? İnternet hızınızın düştüğünü mü düşünüyorsunuz ? Peki İnternet hızı nasıl ölçülür öğrenmek için makalemizi okuyun.


İnternet Hızı Nasıl Ölçülür ? Sorusunun cevapları :

İnternet hızınızı öğrenmenin en iyi yollarından biri öncelikle bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda arka planda çalışan program, uygulama vs. varsa bunları kapatmalısınız. Daha sonrasında ise internet tarayıcınızı açıp internet sitemizi açmalısınız. İnternet hızını anlık olarak ölçümleme yapan internet sitemize giriş yaptığınızda sayfanızı aşağı kaydırın. Bu arada başka bir internet sitesi açık olmamasına dikkat edin. Yaklaşık 30 saniye sonunda internet sitemizde bulunan sayaç size internet hızınızın kaç olduğunu gösterecektir. Bulunduğunuz bölgeye göre ve internet paketinizin limitine göre internet hızınız değişiklik gösterebilir. Hızlı bir internet için bağlantınızın düzgün yapıldığını kontrol edin ve internete kablosuz ağ ile değil ethernet kablosuyla bağlanmaya özen gösterin.Kullanacağınız kablonun cinside internet hızınızı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Ethernet kablosu olarak Cat5 ve Cat6 kablosunu önerilmektedir. Bilgisayarcılarda veya kablo satışı yapan firmalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

cat5 kablo ile cat6 kablo

İnternet hızınızı doğrulamak için başka sitelerden de ölçümleme yaparak internet hızınızın ortalamasını bulabilirsiniz. İnternet hızınızı arttırmak için 5 yöntem yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada internet hızınızı korumak için yüksek megabyte dosyalar indirmemeye özen gösterin. Modem şifrenizi olası kaçak kullanımların önüne geçmek adına haftada bir değiştirin.

İnternet hızınızı ölçebileceğiniz başlıca siteler aşağıda listelenmiştir.

İNTERNET HIZI ÖLÇEN BAŞLICA SİTELER

Hemen internet hızınızı ölçmek için buraya tıklayın. İnternet hızınızı ölçtünüz peki sonucun ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz ? O zaman internet ping değerlerinin anlamlarını anlattığımız yazımızı okumak için buraya tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir