Gerçek İnternet Hızın Ne Kadar ?

Günümüzde internet paketi satın alırken karşılaştığımız ve çoğumuzun dikkat etmediği ‘e kadar ifadesi hakkında bazılarımızın aklında bir çok soru işareti bırakıyor. Sorduğumuzda ise altpyapının desteklediği en yüksek hız limiti deyip geçiştiriyorlar. Bazılarırında 8 Mbps’e kadar internet hızı bazılarında 16 Mbps’e kadar internet hızı bazılarında ise 35 Mbps’e kadar internet hızı gibi ifadeler yer almaktadır. Peki gerçekten  internet hızımızı yazılan değerlerde kullanabiliyor muyuz?İnternet dağıtıcıları sattıkları internet paketlerinde internet hızlarını kullanıcalara bu kadar megabit internet hızınız olacak değilde kullanacağınız internet hızı şuna kadar (örn. 8 Mbps’e kadar) olacak diye iletirler. Kullanıcı bunu genelde şu kadar internet hızı kullanacağım olarak algılar. Aslında o internet hızına net bir şekilde ulaşamazlar. İnternet sağlayıcıları neden bu internet bağlantı hızlarını tam anlamıyla garanti etmiyor diye bir soru gelebilir aklınıza. Ve genelde size sunulan küçük puntolarla yazılmış paragraflarca olan sözleşmenin içeriğinde kullanacağınız internetin hızı ile ilgili “farklılık gösterebilir” veya “garanti edilememektedir” gibi ifadeleri dikkatli bakınca görebilirsiniz.

Neden bu kadar genel ve ucu açık şekilde bu değerler ortada dolaşmakta ? Neden garanti bir internet hızına sahip olamıyoruz ? Gelin hep birlikte bu soruların cevabına bakalım.

Öncelikle internete bağlandığımızda “altyapı” dediğimiz ve aslında içerisinde bir çok etkeni barındıran bir zincir devreye girer.

İlk olarak evinizde veya işyerinizde interneti kullanan cihazlar bir modeme bağlanır. Modeminiz ise  binanızda bulunan telefon hattı ankastresine bağlıdır. Bu ankastre kutusundan çıkan kablolar ise bölgenizde  bulunan santrale bağlıdır. Buradan sonra ise farklı yerlerden geçip ana serverlara gitmektedir. Ve bu veri akışı çift yönlü olarak sürekli  devam etmektedir. Dolayısıyla internet hızınız bu kadar çok aşamalı bağlantı yollarının olduğu altyapıdan etkilenmektedir. Bunun yanı sıra bir de daha önceki İNTERNET HIZIM NEDEN YAVAŞ SORUSUNUN 5 MADDE DE CEVABI adlı makalemizde de anlattığımız internete bağlanan diğer cihazlarda toplam hızı etkilemektedir.Bu sebeplerden dolayı internet servis sağlayıcıları verdikleri internet hızlarını garanti edememektedir. Bölgenizde ölçülen en yüksek internet hızını ‘e kadar değerleri kullanıcıya sunmaktadır. Şimdi internet hızınızın ne kadar olduğunu merak ediyorsanız aşağıdan internet hızı sorgulama ekranına geçebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir