Chrome İndirme Hızı Arttırma Yolları

İnternet hızınız yavaşsa chrome indirme hızı arttırma için kullanabileceğiniz bir çok uzantı ve chrome tarayıcı ayarları vardır.  En popüler internet tarayıcılarından biri olan Chrome google’ın alt yapısında bulunmaktadır. İnternetin hayatımızın vazgeçilmezi olduğu bu dönemde internet bağlantı hızının düşmesi herkesin temel sorunu hale gelebiliyor. Google chrome kullanıcıları tarayıcıları için chrome indirme hızı arttırma yollarını araştırarak çözüm bulmaya çalışıyor. Sizin için araştırdığımız ve uygulayabileceğiniz chrome indirme hızı arttırma yollarını makalemizi okuyarak uygulayabilirsiniz.Chrome indirme hızı arttırma çözümlerine geçmeden önce dosyalarınızı chrome dışında başka indirme yöneticisi programlarla da indirebilirsiniz. Torrent yada internet download manager programları chrome dışında önerdiğimiz indirme programlarıdır.

Peki Google chrome indirme hızı arttırma yolları neler ?

Google chrome tarayıcısı kullanıcısıysanız tarayıcınız üzerinde indirme hızınızı ayarlayabileceğiniz bir sekme bulunmaktadır.

Bu ayarların yapıldığı menünün adı network menüsüdür. Google chrome indirme hızı arttırmak için network menüsüne tarayıcınız açıkken klavyenizden F12 tuşuyla ulaşabilirsiniz. F12 Tuşuna bastığınızda ekranın sağ kısmında yeni bir yan sekme açılacaktır.


  • Bu sekme içerisinde Elements, Console, Sources, Network, Perfomance menüleri bulunmaktadır. Buradan Network menüne tıklayınız.

  • Network menüsü altında google indirme hızını ayarlayabileceğiniz online sekmesine tıklayın.
  • Burada Fast 3G, Slow 3G gibi seçenekler bulunmaktadır. Kendi özel ayarlarınızı yapmak içinse Custom add seçeneğine tıklayın.

  • Add Custom profile butonuna tıklayarak hız ayarlarınız için profilinizi oluşturabilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan ekranda profil isminizi, indirme hızınızı, yükleme hızınızı ve gecikme süresini girebilirsiniz.

 

Yeni ayarlarınız ile chrome indirme hızınız artacaktır. Ayrıca tarayıcı dışında interneti hızlandıran dns ayarlarını da deneyebilirsiniz.  İnternet hızlandırma işlemi için bu internet hızlandıran dnsler bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Dns değiştirerek internet hızınızı direkt olarak hızlandıramasanızda dolaylı yoldan da olsa internet hızına olumlu bir etkisi olacaktır. Tabi her önünüze gelen dns i kullanmak güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Tavsiyemiz güvenilir olduğunu düşündüğünüz firmaların dnslerini kullanmalısınız.

Başlıca interneti hızlandıran dnsler :8.8.8.8 Google dns’i

8.8.4.4 Google dns’i

1.1.1.1 Cloudflare dns’i

1.0.0.1 Cloudflare dns’i

Peki dns ayarlarını nereden değiştirebiliriz ?

Öncelikle Denetim masası > Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin seçeneğine tıklayın.

Ardından bağlı olduğunuz ağa sağ tıklayıp özelliklere girin.

 

Bu ekranda İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IP4) üzerine çift tıklayın.

Şimdi son adıma geldik. Burada yukarıda verdiğimiz dnslerden birini “Aşağıdaki dns sunucu adreslerinden birini kullan” seçeneğine tıklayarak giriniz.

Ardından tamam butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın. Yeni dns ayarlarınız bilgisayarınıza tanımlanmış olacaktır. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatarak yeni dns ayarlarınızla internetinizin hızlanıp hızlanmadığını kontrol edebilirsiniz.
İnternet hızınızı ölçmek için tıklayın.

Google indirme yöneticisine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir