Böyle Adsl İnternet Hızı Görülmedi !

ADSL İnternet Nedir ? ADSL Testi Nasıl Yapılır ?

Adsl İnternet Asymmetric Digital Subscriber Line olarak açılmaktadır. Yani asimetrik sayısal abone hattı anlamına gelmektedir. Günümüzde en çok kullanılan internet bağlantı türüdür. Adsl internetin yaygın olarak kullanılmasının ana sebeplerinden biri adsl altyapısının her yerde bulunması ve diğer internet bağlantı türlerine göre daha az maliyetli olmasıdır.


Peki adsl internet altyapısı nedir ve içerisinde neleri barındırmaktadır ?

Adsl internet altpyapısının kablo yapısı bakırdan oluşmaktadır. Bakır kablonun kendine ait bir direnci bulunmaktadır. Bu direnç kablo ne kadar uzarsa bir o kadar yükselmektedir. Dirençteki bu yükselme internet hızının düşmesine sebep olmaktadır. Yani kablo uzunluğu ne kadar artarsa internet bağlantı hızınız buna bağlı olarak yavaş gelecektir. Bu sebeple adsl internet bağlantılarında bölgelere göre mbps ayrımı bulunmaktadır. Size bölgenizdeki ana santralden gönderilen 16 mbps internet bağlantısı santrale olan uzaklığınız doğrultusunda düşmektedir.  Adsl speedinizi servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz.

Adsl internet bağlantısı nasıl yapılır ?

Anlatacağımız bağlantı aşamaları modem markalarına göre küçük değişiklikler gösterebilir. Fakat genel hatlarıyla aynı olacaktır.

Öncelikle, modemi çalıştırmak için kutu içerisinden 1 adet adaptör çıkacaktır. Bu adaptör ile modemimize prizden güç vereceğiz. Sonrasında bilgisayarımızla modem arasında kablolu adsl internet bağlantısı kurmamızı sağlayacak RJ45 dediğimiz sarı cat5 kablo türü çıkmalıdır.  Son olarak ana hattan telefon ve internet sinyallerini bölmemizi sağlayan splitter kutusu ve Rj11 telefon hattı kablosu bulunmalıdır.

Yapacağımız adsl bağlantısı ise birkaç adımdan oluşmaktadır. Rj11 telefon kablosunu duvarınızdaki ana hat girişine takın . Ardından diğer ucunu adsl internet hattı ile telefon hattını ayıracağımız splitter kutusunda bulunan line bölümüne takın. Splitterin phone kısmına diğer rj11 kablomuzu takıp telefonunuza bağlayın. Diğer dsl kısmı ile de modem bağlantımızı kablo ile bağlayalım. Modemimizde bulunan adsl kısmına gelmesine dikkat edelim. İnternetimizi kablolu kullanmak istiyorsak Ethernet kablosu ile lan girişlerinden birine bağlanabilirsiniz.

Şimdi tek yapmanız gereken adaptörden modeminize güç vermek ve modemi çalıştırmak. Daha sonrasında modeminizin kablosuz ayarlarını yaparak adsl internet bağlantınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adsl İnternet Kota Sorgulamak için TIKLAYIN !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir