android telefonum çok internet yiyor Dememek için İpuçları

Çevremizden ya da yakınlarımızdan hatta kendimiz bile bir çok defa “ android telefonum çok internet yiyor ” diye şikayette bulunur ve internet veri harcamasının ne kadar olduğunu öğrenmeye çalışırız. Peki Google amcaya “ android telefonum çok internet yiyor ” diye sorduğumuzda aldığımız cevaplar bizi memnun ediyor mu ? Bu yazımızda cep telefonu internet kullanımına dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.


Günlük yaşamlarımızda birçok işimizi cep telefonlarımız üzerinden hallederiz. Yeri gelir faturalarımızı öder yeri gelir canlı televizyon izleriz. Wifi ağlarına bağlı olduğumuz sürece içimiz rahat bir şekilde cep telefonlarımızda zaman geçiririz. Fakat iş mobil ağa bağlı olduğumuz zaman biraz farklı olmakta. Kullandığımız internet paketine göre yaptığımız işleri ister istemez sınırlandırırız. Hatta aklımıza 5 gb internet ne kadar gider ? , 4.5 g çok internet yermi gibi sorular gelir. Aslında bu soruların cevapları kendinizdedir. Yani şöyle anlatmak gerekirse, youtubedan bir video izliyorsunuz varsayalım. Ve bu videoyu izlerken hücresel veriniz açık. Hücresel veri android veya ios telefonlarda açıksa yani kendi internet paketinizi kullanıyorsanız izlediğiniz videonun görüntü kalitesini videonun ayarlar kısmındaki kalite bölümünden mümkün olduğunda düşük tutmanız gerekmektedir. Genellikle 1080p, 720p, 480p, 360p, 240p ve 144p kalite seneği karşımıza çıkmaktadır. Eğer kota dostu internet kullanmak istiyorsanız müzik dinlerken 144p , video izlerken 360p video kalitesini seçebilirsiniz.

Android telefonum çok internet yiyor Çözümleri

Android telefonum çok internet yiyor sorununun bir diğer çözümü ise arka planda internet tabanlı çalışan uygulamaları kapatmaktır. Bunu da telefonunuzun ayarlar kısmındaki uygulamalar bölümünden yapabilirsiniz. Diğer bir ipucumuz ise mobil data kullanırken playstoredaki uygulama güncellemelerini durdurmaktır. Böylece siz internette dolaşırken arkaplanda uygulamalarınız güncellenmeyerek internet harcamanızı azaltmış olacaksınız. Mobil data nedir diye soruyor olabilirsiniz. Mobil data , mobil veri gibi internet paketinizden kullandığınız internet verisi anlamına gelmektedir.

Son olarak telefonlarınızın ayarlar kısmında mobil veri kullanımını yönetebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Bu kısımdan mobil veri kullanımıza sınır koyabilir ve belirlediğiniz bir internet veri harcamasından sonra telefonunuzun size uyarı vermesini sağlayarak internet kullanımınızı azaltabilirsiniz.

Cep telefonları ile internet kullanımına dair ipuçlarından sonra cep telefonu internet hızını test etmek için aşağıdan internet hızı testi sayfamıza ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir