Adsl Kota Sorgulama

Adsl Kota Sorgulama

adsl kota

İnternet faturalarınız her zaman ödediğinizden yüksek geliyor olabilir. Bunun başlıca sebeplerinden birisi adsl kota’sıdır. Nedir adsl kotası ? Öncelikle ADSL’in açılımı İngilizce “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçe karşılığı “Asimetrik Sayısal Abone Hattı”dır. Çağımızda en çok kullanılan internete bağlanma yöntemidir. Adsl limitini farklı kavramlarla açıklayabiliriz. Fakat adsl kotasını kısaca özetlemek gerekirse internette kullandığımız veri miktarının sınırıdır.İsterseniz bir basit bir örnek ile adsl kota mantığını genişletelim. Örneğin pazardan tüketmek için 10 koli yumurta satın aldınız. Bu 10 kilo yumurtayı 1 ayda tüketeceğinizi söylediniz. Bu 10 kilo yumurtayı siz bir ay yerine 1 haftada tüketirseniz ve geri kalan 3 haftada gidip pazardan tekrar yumurta alırsanız aylık yumurta limitini aşmış olursunuz. Yani fazladan yumurta satın alırsınız. Adsl’inizin kota sınırı da örnekte açıkladığımız mantık ile aynıdır. 10 koli yumurtayı 10 GB internet varsayalım. 10 Gb interneti siz 1 ayda tüketeceğinizi taahhüt ettiğinizi düşünürsek, 10 Gb veri sonrası kullandığınız her miktarda internet kotasını sınırını aşmış olursunuz. Ve bu da ay sonu faturanıza ek ödeme olarak yansır.

Peki adsl kota sınırını aşmamak için neler yapmalıyız ? 

 Kota sınırını aşmamak için internet sitelerinde dolaşırken birden fazla sekmede internet sayfası barındırmayın. Yine internet üzerinden müzik dinlemek yerine dinleyeceğiniz müziklerin listesini oluşturup bunları indirip offline olarak dinleyin. Film, video gibi izlemelerinizde görüntü kalitesini düşük tutmaya özen gösterin. Ve son olarak internet tabanlı oyunları oynamamayı tercih edin.

Adsl’inizin Belirtilen kota sınırını aşmamak için gereken adımları öğrendik. Peki kota sınırını aşıp aşmadığınızı nasıl öğrenirsiniz ? Adsl kotanızı sorgulamak için kullanmış olduğunuz internet sağlayıcınızın sitesinden kota sorgulaması yapabilirsiniz.

Sizler için başlıca kotanızı sorgulayabileceğiniz siteleri sıraladık .

 

  1. Türktelekom Adsl Kota Sorgulamak için Tıklayın.   
  2. Superonline Adsl Kota Sorgulamak için Tıklayın.    
  3. Türknet Adsl Kota Sorgulamak İçin Tıklayın.  

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir